Kategorie
Bez kategorii

Chorizo – co to jest, gdzie kupić, z czym jeść?

Chorizo to kolejny rarytas hiszpańskiego pochodzenia. Jest to najpopularniejsza w tym regionie kiełbasa, wytwarzana od XVI wieku, tak więc ciesząca się bardzo bogatą tradycją. Kiełbasa chorizo charakteryzuje się niezwykłymi walorami smakowymi, intensywnie wyczuwalnymi ziołami i pikantnym aromatem, co wpływa na jej niezwykłą popularność, również poza terytorium Hiszpanii. Tradycyjna receptura jest wykorzystywana od wieków i pilnie strzeżona przez producentów.  Wiadomo jednak, że głównymi składnikami chorizo są mielone mięso wieprzowe, czosnek i mielona papryka.

Dostępne są różne rodzaje kiełbasy chorizo, dzielone na typy w zależności od jej gęstości, konsystencji, rozmiaru czy walorów smakowych oraz dojrzałości. Są rodzaje chorizo, które idealnie nadają się jako składniki do różnych potraw, inne zaś najlepiej smakują jako tapas na kanapkach w towarzystwie czerwonego wina. W zależności od regionu, w którym zostało wyprodukowane chorizo, kiełbasa ta jest dzielona na różne rodzaje, bardziej delikatne w smaku lub te pikantniejsze. Za najsmaczniejsze uważane są te gatunki regionalne, które powstają w małych manufakturach, w sposób prosty i z naturalnych składników, według tradycyjnych metod.

Za najlepszy gatunek kiełbasy chorizo uznano na podstawie ocen znawców i koneserów Chorizo Riojano – od 2010 roku jest on pod ochroną prawa Unii Europejskiej. Równie cenione i popularne jest Chorizo Ibérico powstające w podobnych warunkach co szynka dojrzewająca, wytwarzane przez tych samych producentów i z mięsa tych samych świń iberyjskich.

Chorizo – co to jest i jakie ma zastosowanie w kuchni

Chorizo, ze względu na intensywny smak, często służy jako składnik wielu tradycyjnych, hiszpańskich potraw, mający wzmocnić ich charakter. Najczęściej wykorzystuje się je w ten sposób w zupach i gulaszach. Popularnymi hiszpańskimi potrawami mającymi w swoim składzie ten przysmak są np. migas de pastor, carcamuas toledanas czy fabada asturiana.  Z drugiej strony, chorizo jest często serwowane jako element tapas, popularnych, hiszpańskich przystawek. Wówczas grube, podsmażone plastry podaje się z pieczywem i czerwonym albo różowym winem. Inną formą przygotowania jest przekąska składająca się z chorizo duszonego w winie w towarzystwie serów, papryki i innych smakowitych wyrobów wędliniarskich.

Christorra to rodzaj małych kiełbasek chorizo (długość maksymalna 4 cm), charakteryzujących się zawartością dużej ilości ziół i natki pietruszki. Christorra są niezwykle popularne, a wytwarza się je w Aragonii, Nawarze i w Kraju Basków. Przed konsumpcją poddaje się je obróbce termicznej.

Kiełbasa chorizo – gdzie kupić?

Chorizo jako regionalny produkt hiszpańskiej produkcji można kupić również w Polsce, także w dużych sieciach handlowych. Jednak nie każdy dostępny na sklepowych półkach wyrób ma taki sam smak. Chcesz zaopatrzyć się w najlepszej jakości chorizo? Gdzie kupić ten produkt, żeby się nie zrazić? Najlepiej udać się do sklepu specjalizującego się jedynie w tradycyjnych wyrobach kuchni hiszpańskiej i oferujący produkty wysokiej klasy. Ekskluzywny towar wymaga ekskluzywnego podejścia i szacunku dla klienta, dlatego też bardzo stosownym rozwiązaniem jest zapewnienie klientom możliwości degustacji i zaznajomienia się ze smakami oferowanych wyrobów.

Skoro już wiesz, co to jest chorizo, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą bogatą ofertą zarówno tego rodzaju kiełbasy, jak i pozostałych, tradycyjnych wyrobów hiszpańskiej produkcji, tj. serów, wina, zróżnicowanych przystawek typu tapas i innych wyrobów wędliniarskich. Odwiedzając nasz sklep, możesz skorzystać z możliwości degustacji wybranych przysmaków i poznania wykwintnych smaków Hiszpanii. Pragniemy przedstawić Ci naszą ofertę i zapoznać Cię z hiszpańską kuchnią. Proponowane przez nas wyroby pochodzą od oryginalnych producentów i cechują się niepowtarzalnym, tradycyjnym smakiem. Nasza zróżnicowana oferta jest stale aktualizowana i poszerzana o nowe produkty, zgodnie z trendami hiszpańskiej kuchni i zapotrzebowaniem naszych klientów.
Serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą http://latiendaespanola.pl i odwiedzenia nas w naszym sklepie, w którym odkryjesz bogactwo smaków gorącej Hiszpanii.